Câștigători Globurile de Aur 2021: lista completă

După o seară spectaculoasă și emoționantă, au fost desemnați marii câștigători Globurile de Aur 2021. În cea de-a 78 -a gală de decernarea a premiilor Globurile de Au 2021, Catherine O’Hara a fost aleasă cea mai bună actriță dintr-un serial musical sau de comedie, datorită rolului din producţia TV „Schitt’s Creek”.

1 martie 2021 la 6:19

Ceremonia de decernare a Globurilor de Aur tocmai s-a încheiat, dar toți cinefilii privesc cu entuziasm către ceea ce va urma, pentru că sezonul marilor premii de la Hollywood este de-abia la început. Ediția de anul acesta a Globurilor de Aur a marcat o premieră. Pentru prima dată în istoria competiției mai mult de un nume feminin a fost selectat pentru categoria cel mai bun regizor. Regina King, Chloe Zhao și Emerald Fennell au reușit să impresioneze juriul, scrie BBC.

Câștigători Globurile de Aur 2021

Numele celor care sunt câștigătoari la Globurile de Aur reprezintă un indicator pentru Oscar. Pentru prima oară în istoria galei de decernare a Globurilor de Aur, evenimentul a avut loc pe ambele coaste ale Statelor Unite ale Americii.

Publicul prezent în sală a fost unul restrâns, prezentatorii și-au ocupat locul pe scenă, însă nominalizații au aflat veștile bune prin intermediul videoconferințelor.

Actriţa Amy Poehler a fost gazda evenimentului desfășurat la Beverly Hilton în Los Angeles, iar actriţa Tina Fey a fost amfitrioana ceremoniei de la Rainbow Room în New York. Copiii cineastului Spike Lee, Satchel şi Jackson Lee, au fost ambasadorii galei Globurile de Aur 2021.

Copiii cineastului Spike Lee, Satchel şi Jackson Lee, au fost ambasadorii galei Globurile de Aur 2021.

Cel mai bun film dramatic

La această categorie au concurat:

  • The Father
  • Mank
  • NomadlandCâștigător
  • Promising Young Woman
  • The Trial of the Chicago 7

Cel mai bun film de comedie sau musical

La această categorie cu concurat:

  • Borat Subsequent MoviefilmCâștigător
  • Hamilton
  • Music
  • Palm Springs
  • The Prom

Cel mai bun regizor

La această categorie cu concurat:

  • Emerald Fennell – Promising Young Woman
  • David Fincher – Mank
  • Regina King – One Night in Miami
  • Aaron Sorkin – The Trial of the Chicago 7
  • Chloé Zhao – NomadlandCâștigător

Cel mai bun scenariu

La această categorie cu concurat:

  • Emerald Fennell – Promising Young Woman
  • Jack Fincher – Mank
  • Christopher Hampton, Florian Zeller – The Father
  • Aaron Sorkin – The Trial of the Chicago 7 – Câștigător
  • Chloé Zhao – Nomadland

Cel mai bun film străin

La această categorie cu concurat:

  • Another Round
  • La Llorona
  • The Life Ahead
  • Minari Câștigător
  • Two of Us

Cel mai bun film de animație

La această categorie cu concurat:

  • The Croods: A New Age
  • Onward
  • Over the Moon
  • SoulCâștigător
  • Wolfwalkers

Cea mai bună actriță în rol principal într-un film dramă

La această categorie cu concurat:

  • Viola Davis – Ma Rainey’s Black Bottom
  • Andra Day – The United States vs Billie HolidayCâștigător
  • Vanessa Kirby – Pieces of a Woman
  • Frances McDormand – Nomadland
  • Carey Mulligan – Promising Young Woman

Cel mai bun actor în rol principal într-un film dramă

La această categorie cu concurat:

  • Riz Ahmed – Sound of Metal
  • Chadwick Boseman – Ma Rainey’s Black BottomCâștigător
  • Anthony Hopkins – The Father
  • Gary Oldman – Mank
  • Tahar Rahim – The Mauritanian

Cea mai bună actriță în rol principal într-un film de comedie sau musical

La această categorie cu concurat:

  • Maria Bakalova – Borat Subsequent Moviefilm
  • Kate Hudson – Music
  • Michelle Pfeiffer – French Exit
  • Rosamund Pike – I Care a LotCâștigător
  • Anya Taylor-Joy – Emma

Cel mai bun actor în rol principal într-un film de comedie sau musical

La această categorie cu concurat:

  • Sacha Baron Cohen – Borat Subsequent MoviefilmCâștigător
  • James Corden – The Prom
  • Lin-Manuel Miranda – Hamilton
  • Dev Patel – The Personal History of David Copperfield
  • Andy Samberg – Palm Springs

Cea mai bună actriță în rol secundar într-un film

La această categorie cu concurat:

  • Glenn Close – Hilbilly Elegy
  • Jodie Foster – The MauritanianCâștigător
  • Olivia Colman – The Father
  • Amanda Seyfried – Mank
  • Helena Zengel – News of the World

Cel mai bun actor în rol secundar într-un film

La această categorie cu concurat:

  • Sacha Baron Cohen – The Trial of the Chicago 7
  • Daniel Kaluuya – Judas and the Black MessiahCâștigător
  • Jared Leto – The Little Things
  • Bill Murray – On the Rocks
  • Leslie Odom Jr – One Night in Miami

Cea mai bună coloană sonoră

La această categorie cu concurat:

  • The Midnight Sky
  • Tenet
  • News of the World
  • Mank
  • SoulCâștigător

Cel mai bun cântec original

La această categorie cu concurat:

  • Judas and the Black Messiah
  • The Life AheadCâștigător
  • One Night in Miami
  • The Trial of the Chicago 7
  • The United States vs Billie Holiday

Cel mai bun serial dramă

La această categorie cu concurat:

  • The CrownCâștigător
  • Lovecraft Country
  • The Mandalorian
  • Ozark
  • Ratched

Cel mai bun serial de comedie sau musical

La această categorie cu concurat:

  • Emily in Paris
  • The Flight Attendant
  • The Great
  • Schitt’s CreekCâștigător
  • Ted Lasso

Cea mai bună serie limitată sau serie TV

La această categorie cu concurat:

  • Normal People
  • The Queen’s GambitCâștigător
  • Small Axe
  • The Undoing
  • Unorthodox

Cea mai bună actriță în rol principal într-o serie dramă

La această categorie cu concurat:

  • Olivia Colman – The Crown
  • Jodie Comer – Killing Eve
  • Emma Corrin – The CrownCâștigător
  • Laura Linney – Ozark
  • Sarah Paulson – Ratched

Cel mai bun actor în rol principal într-o serie dramă

La această categorie cu concurat:

  • Jason Bateman – Ozark
  • Josh O’Connor – The CrownCâștigător
  • Bob Odenkirk – Better Call Saul
  • Al Pacino – Hunters
  • Matthew Rhys– Perry Mason

Cea mai bună actriță în rol principal într-o serie de comedie sau musical

La această categorie cu concurat:

  • Lily Collins – Emily in Paris
  • Kaley Cuoco – The Flight Attendant
  • Elle Fanning – The Great
  • Jane Levy – Zoey’s Extraordinary Playlist
  • Catherine O’Hara – Schitt’s CreekCâștigător

Cel mai bun actor în rol principal într-o serie de comedie sau musical

La această categorie cu concurat:

  • Don Cheadle – Black Monday
  • Nicholas Hoult – The Great
  • Eugene Levy – Schitt’s Creek
  • Jason Sudeikis – Ted LassoCâștigător
  • Ramy Youssef – Ramy

Cea mai bună actriță într-o serie limitată sau film TV

La această categorie cu concurat:

  • Cate Blanchett – Mrs America
  • Daisy Edgar-Jones – Normal People
  • Shira Haas – Unorthodox
  • Nicole Kidman – The Undoing
  • Anya Taylor-Joy – The Queen’s GambitCâștigător

Cel mai bun actor într-o serie limitată sau film TV

La această categorie cu concurat:

  • Bryan Cranston – Your Honour
  • Jeff Daniels – The Comey Rule
  • Hugh Grant – The Undoing
  • Ethan Hawke – The Good Lord Bird
  • Mark Ruffalo – I Know This Much Is TrueCâștigător

Cea mai bună actriță în rol secundar într-o serie

La această categorie cu concurat:

  • Gillian Anderson – The CrownCâștigător
  • Helena Bonham Carter – The Crown
  • Julia Garner – Ozark
  • Annie Murphy – Schitt’s Creek
  • Cynthia Nixon – Ratched

Cel mai bun actor în rol secundar într-o serie

  • John Boyega – Small Axe, “Red, White and Blue”Câștigător
  • Daniel Levy – Schitt’s Creek
  • Brendan Gleeson – The Comey Rule
  • Jim Parsons – Hollywood
  • Donald Sutherland – The Undoing

Cecil B DeMille Award 

Jane Fonda

Carol Burnett Award 

Norman Lear

RECOMANDĂRI CATINE.RO
PARTENERI
×